SİYASET
Giriş Tarihi : 26-05-2020 21:19   Güncelleme : 26-05-2020 21:19

Kılıçdaroğlu: Bahçeli ‘Bunlardan bıktım’ deyip erken seçim ister

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar tarafından Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na kumpas kurulduğunu savunarak, “Bu kumpası bozmak benim boynumun borcudur” dedi. Kılıçdaroğlu erken seçim meselesine ilişkin ise şu yorumu yaptı: “Seçime gidip gitmeyeceğimize iki kişi karar verir. Birincisi Erdoğan'dır ikincisi Bahçeli'dir. Sayın Bahçeli ‘Ben bunlardan bıktım, ekonominin hali ortada’ der, erken seçim ister”

Kılıçdaroğlu: Bahçeli ‘Bunlardan bıktım’ deyip erken seçim ister

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının bu sabahki konuğu oldu.

Kılıçdaroğlu, 'Milletvekili transferi' tartışmalarına ilişkin olarak, daha önce İYİ Parti'ye kurulmak istenen kumpasın bu kez de DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na kurulmak istendiğini savundu.

ADVERTISING

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin kilit isimlerinden eski Tümgeneral açıklamaları hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Bu işin başında olan karar veren kim. Ben değilim, Başbakan da değil. Cumhurbaşkanıdır" dedi.


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başbakan olarak başkanı olduğu 2015 Yüksek Askeri Şurası'nda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak Genelkurmay'da tutuklanan eski Tümgeneral Mehmet Dişli'nin MİT'ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edileceğini, ancak kararın son anda uygulanmadığını söylemişti.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a yönelik ise “Gideceğini görüyor beyefendi, gitmeden CHP'yi nasıl yıpratırım derdinde. Belediyelerimiz bu süreçte tarih yazıyor. Yardımlar kesilmedi, aksine arttı. Üstelik bir elin verdiğini diğer el görmedi” ifadelerini kullandı.

CHP Lideri ayrıca, erken seçim meselesine de değinerek, “Buna iki kişi karar verir. Biri Erdoğan, diğeri de Bahçeli'dir. Erken seçime Erdoğan karar verir. Sayın Bahçeli de “Ben bunlardan bıktım, ekonominin hali ortada” der erken seçim ister” değerlendirmesini yaptı.

CHP liderinin sözlerinden öne çıkan kısımlar şu şekilde:

‘ÜLKEYİ YÖNETMEYE HAZIRIZ’

Biz ülkeyi yönetmeye hazırız. En rahat yürütülecek kurum devlet yönetimidir. Herkesin görevi yazar, herkes kendi görevini yaptığı zaman her şey saat gibi çalışır. En iyi yönetici kendisine en az ihtiyaç hissedilen yöneticidir.

Geçen bayramda bir teklifim oldu. Bütün parti liderlerini davet edin bir masada, hiç siyaset konuşmadan, gençliğimizi eskileri anlatalım. Biz de bir aileden bir çevreden yetiştik bunları anlatalım. Ama bu kabul edilmedi. Hepimizin ortak hedefi Türkiye'yi nasıl büyütebiliriz?

Bunların hepsini oturup konuşmak lazım. Geçmişte liderler turu yapılırdı. Her parti kendi görüşünü aktarırdı. Şimdi kabul edilmiyor, iktidar kabul etmiyor. Kendisini herkesin üzerinde görüyor, bu kibir dediğimiz bir tutum.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞSE NE SÖYLERDİ?

(Erdoğan’a) Gergin olmamasını, toplumun her kesimini kucaklamasını, devlette ciddi bir israf var, israfın önlenmesi için çaba harcamasını, arda bir vatandaşlarla oturup konuşmasını, toplum arasında ve sivil toplum örgütleri arasında ayrımcılık yapmamasını, Ekonmik ve Sosyal Konseyi hemen harekete geçirmesini, ülkenin sanayicisi, esnafı ve çiftçisi ile arada bir konuşmasını, onların çok ciddi dertleri var. Onlarla konuşmasını ve bu sorunları nasıl çözeceklerini onlardan dinlemesini isterdim.

Belirli aralıklarla siyasi partilerin genel başkanlarını davet edip, onların düşüncelerini almalarını veya bir bayram gününde hep beraber ortak bir fotoğraf vererek birliğin ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunun, ayrıca kendisinin partinin genel başkanlığından ve partiden istifa edip tarafsız bir cumhurbaşkanı olmasını isterdim. Çünkü Anayasa’ya göre cumhurbaşkanları tarafsızdır. Tarafsız olacaklarına dair namusları ve şerefleri üzerine yemin ediyorlar. Bu yemine uymasını ve bütün siyasi partilere eşit mesafede olmasını söylerdim.