SİYASET
Giriş Tarihi : 13-05-2020 15:44   Güncelleme : 13-05-2020 16:04

CHP örgütü atamalardan rahatsız

CHP Örgüt önderleri İl Başkanları Canan Kaftancıoğlu'na raporlar hazırlayarak , yanlış uygulamalara el koymalarını isteyecek

CHP örgütü atamalardan rahatsız

 

Ekrem İmamoğlu’na seçimi kazandıran çok etken var. Ama en önemli etkenlerden biri zamanın ruhu ve CHP örgütünün iktidara kilitlenerek canla başla çalışmaları….  Zamanın ruhu da ne demek diyenlere açıklık getirelim: AKP’nin 18 yıllık metal yorgunluğu, partizanlık yapmaları, insanları kamlara ayırarak ayrıştırması… Ekrem İmamoğlu’nun da zamanın ruhunu birlik, beraberlik ve dayanışma söylemleri ile zamanın ruhunu doğru yönetmesi diyebiliriz.

İmamoğlu’na kazandıran muhafazakarları dışlamaması ve AKP seçmeni tarafından da sevilmesi oldu. Belediye seçimlerinde alınan galibiyet bu anlamda CHP’ye başarının yolunu göstermiş oluyor. Dışlamayan, sosyal politika yürütürken, kimlik siyaseti yapmayan bir CHP… Burada yazması kolay ama uygulaması çetrefilli olacak gibi görünüyor.

İstanbul büyükşehir belediyesi (İBB) iştiraklerinin yönetimine yapılan atamalar CHP il örgütü tarafından merakla bekleniyordu. 8 Ağustos Perşembe günü İBB üst yönetimi ve iştiraklere yapılan atamalar duyuruldu. İmamoğlu atamaları fotoğraflı tweetiyle ilan etti. Fotoğrafta kadınlar ve traşlı erkekler dikkat çekiyordu. Twitter ahalisi fotoğrafı beğendi. Özellikle kadınların varlığı İmamoğlu’na oy veren solda duran seçmeni sevindirmişe benziyordu. Ancak CHP il örgütünde atamalardan memnun olmayanlar var.

İmamoğlu ve ekibi iştiraklere atamalar yapılırken titiz davranmış, partizanlık yapmamaya özen göstermiş. Profesyonel isimler seçilmiş gibi görünüyor. CHP il örgütü ise titiz davranılırken şirazenin kaymış olduğu kanısını taşıyor. Örgüt, CHP’nin kendi kadrolarında yetişmiş, iyi eğitimli çok sayıda kişi olduğunu, atamalar yapılırken bu yetişmiş kişilere öncelik verilmesini bekliyordu. Örgüt bu yapılan atamalarla beklentilerinin yerine gelmediği görüşünde.

Seçim sonuçta ittifak halinde kazanıldı. O nedenle iştiraklerin başına atanan İYİ partiye yakın isimler var. Örneğin, daha önce Gümüşhane belediye başkanlığı ve milletvekilliği görevlerinde bulunan ve 31 Mart yerel seçimlerinde de İYİ Parti’den Gümüşhane belediye başkanlığına aday olan Mustafa Canlı, İSTAÇ’a genel müdür olarak atandı.

CHP’liler bu atamalarda dışlandıkları görüşünde. Günün sonunda AKP 20 yılı aşkın iktidarı boyunca kendisine yakın olmayan kimseye nefes aldırmadı. Yıllardır çalışmak istediği halde dışlanmış, eğitimini kullanmak isteyen bir CHP’li kitle var. CHP örgütündekiler bu nedenle hayal kırıklığı yaşadıklarını söylüyor.

Kimi isimler örgütü düşündürüyor. İSBAK genel müdürlüğüne atanan Bahaddin Yetkin’in 16 Mart tarihli bir tweeti dikkat çekiyor. Yetkin Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini belirten hashtag’e destek vermiş: “Milyonlarca müslüman diyoruz. Hiçbir hükmümüz yok. Kendi toprağımızda kapatılan camimizi açamıyoruz. Ama dünyanın bir ucundan bir kafir çıkıyor, Ayasofya’nın kapalı oluşundan kendine bir umut çıkarıyor. Ayasofya bir camiden çok daha ötedir.”

CHP köklü, köklü olduğu için de yönetmesi zor bir parti. Tek adamın sözü geçmiyor. Örgüt AKP’nin aksine halen güçlü. Parti içi dengeleri tutmak kolay değil. İmamoğlu’nu yoğun günler bekliyor.

CHP ÖRGÜTÜ NEDEN RAHATSIZ

CHP Örgütü bu ana kadar yapılan atamalara bakınca, AKP’nin bir kişiye ayrı ayrı görevlerde atayarak 3 hatta 4 yerden ballı maaşlar almasın itiraz ederken, aynısını İmamoğlu yapıyor olmasına çok tepki var…

Liyakat diyerek örgütün önünü keserek, milletvekillerinin çocuklarını, akrabalarını göreve almalarından örgüt oldukça rahatsızlık duymaktadır. Daha önemlisi İmar A.Ş gibi bir yere bir mimar, mühendis değil de ilkokul mezunu birisinin atanmasına haklı olarak itiraz etmektedir.

İlçe Başkanlarının örgüte danışmadan, kendine yakın eş ve dostları önermelerine tüm ilçe örgütlerinde itirazlar var…