GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2020 00:31

Alevi Örgütlerinden Cemevine Saldırıya Ortak Tepki: Bu Nefret Ve Kin Neden?

Alevi örgütü ve Gazi Cemevi ortak bir açıklamayla, İbrahim Gökçek’in Gazi Cemevi’ndeki cenaze törenini engelleyen polisin cemevine biber gazıyla saldırıp, kapıları, camları kırmasına sert tepki gösterdi. Cemevlerinin Alevi inancının varlığı olduğunu iktidara hatırlatan Alevi örgütleri, “Sizler ibadethanelerimize kanunsuz şekilde girerek tehdit ediyorsunuz. Bu köhne zihniyetiniz neden değişmiyor? Bu nefret ve kin neden? diye sordu. 

Alevi Örgütlerinden Cemevine Saldırıya Ortak Tepki: Bu Nefret Ve Kin Neden?

 

Hükümetin baskısına karşı 323 gün ölüm orucu eylemi yapan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek‘in Gazi Cemevi‘ndeki cenaze törenini engelleyen polisin cemevine biber gazıyla saldırıp, kapıları, camları kırması Alevi kamuoyunun büyük tepkisini çekti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı,Demokratik Alevi Derneklerive Gazi Cemevi ortak bir yazılı açıklama yaparak, polisin Gazi Cemevine biber gazı sıkmasına ve cemevinin ve morgun kapılarını kırmasına sert tepki gösterdiler.

“BU KÖHNE ZİHNİYETİNİZ NEDEN DEĞİŞMİYOR?” 

“Cemevlerimiz kutsaldır inancımızın varlığıdır” denilen açıklamada, “323’ncü gününde ölüm orucuna ara veren ancak iki gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, İstanbul Gazi Cemevinden uğurlanacaktı. Ancak uğurlama törenine engel olmak isteyen polis, gaz bombası atıp, koçbaşıyla cemevine ve morguna zorla girdi ve ibadethanemize karşı akıl almaz, kabul edilemez bir tutum sergiledi. Cemevlerimizin devletin kolluk güçlerince basılması politiktir, iktidarın Alevilerin inancını hiçe sayarak gözdağı vermesidir.
Sizler ibadethanelerimize kanunsuz şekilde girerek, tüm toplum üzerindeki baskı ve zulmü yönetmeye çalışıyorsunuz, tehdit ediyorsunuz.
Bu köhne zihniyetiniz neden değişmiyor? Bu nefret ve kin neden?” diye soruldu.

“CEMEVLERİ KUTSALDIR VE ASLA VAZGEÇİLMEZDİR”

Cemevine saldırmanın faşizm olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cemevimize saldırma, tahrip etmek, kutsal mekânımıza ayakla basmak, çiğnemek tek kelimeyle Alevileri aşağılamak ve değersizleştirmek, diğer yandan bu saldırılarla inançsal değerlerimizi, dünya görüşümüzü ve insanlığa dair değer anlayışımızı itibarsızlaştırmaktır. Kısacası faşizmdir.
Oysa; bu topraklarda kardeşçe, kadim bağlarla birbirine bağlı olan halklar toplumsal ilişkiye dair mutlak uyulması gereken şeyin ibadete ve ibadethaneye saygı olduğunu bilir, ona sahip çıkar, zulme ve baskıya karşı ona sığınır. Bu nedenle cemevlerimiz adalet arayan, hak ve hukuk diyen herkesin sığınacağı birer kutsal mekândır, tıpkı Sinagog, Kilise, Cami gibi kutsaldır ve asla vazgeçilmezdir.

“ZULMÜ SİYASİ İKTİDARINIZIN APARATI YAPIYORSUNUZ”

Şunu unutmayın ki; başta özgür ifade olmak üzere ırkçı, mezhepçi, dinci, olmak ve bunu bilinçli yapmak nefret, kin ve sevgisizlik etrafında örgütlenmiş bir diktatörlük ortaya çıkarır.
Tıpkı şu an yaptığınız gibi; zulmü siyasi iktidarınızın aparatı yapıyorsunuz, insanlar bu korku ve acıyı kabullensin istiyorsunuz ölen ya da öldürülen ya da onuru için ölümü göze alan kişilerin yaşamını yok sayıyorsunuz, bunu “hak etti” algısını yaratarak sıranın ötekine gelmesini bekliyorsunuz.

“BU TOPRAKLARDA ÖZGÜRLÜK, ADALET, HAK ARAYANLARA ACI YAŞATIYORSUNUZ”

Bu topraklarda özgürlük, adalet, hak, hukuk isteyen herkese acı yaşatıyorsunuz acıyı “ibreti alem” görsün diye milletin gözüne-gözüne sokuyorsunuz.
Ölüm üzerine yaptığınız her tür hakareti, baskıyı, vicdansızlığı kendi çıkarınız için uzlaşma yolu sanıyorsunuz, haksız öldürülen ya da ölen hep öteki, hep terörist oluyor.
Sizler şiddet diliyle yoğrulmuş ve kendisinden farklı olduğunu düşündüğü kişilerle arasına mesafe koyan, tacizci, tecavüzcü, mafyatik ve entelektüellik karşıtı, her zaman haklı olduğunu savunan ve bilgiden çok kendi kanaatlerinin üstünlüğüne inanan size biat eden bir kitle oluşturdunuz.

“İNANCIMIZA, CEMEVLERİMİZE DOKUNMAYIN”

İşte Alevileri bu yaratmış olduğunuz kitlenin hedefi yapmaya çalışmak suçtur, günahtır ve bizler toplumsal barış ve huzur için bir kez daha diyoruz ki;
Alevilerin kutsal mekânları cemevleridir; her birini Alevi canlar kendi emekleri ile yapmıştır. Bu yüzden inancımıza, cemevlerimize dokunmayın ve tüm değer sınırlarımıza saldırarak yıkıcı, incitici olmaktan ve Alevilere her şey yapılır desturundan vazgeçin.
Gerçekleri perdelemenin yolu Alevi inanç merkezlerine saygısızlık yapmak değildir.
Saygılarımızla…
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Dernekleri Federasyonu
Pir Sultan Abdal Derneği
Alevi Kültür Dernekleri
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Demokratik Alevi Dernekleri
Gazi Cemevi”