GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-05-2020 11:28

AKP Hükumeti aciz durumda…

Korona virüs nedeni ile daha önce iktidarı yönetenlere acil olarak yapılması şart olan 5 önlem önerimi yapamamanın acizliği içinde ne yapacağını bilmeyen şaşkınlık içinde…

AKP Hükumeti aciz durumda…


Gürsel Tekin hükümetin uyguladığı ekonomik önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyerek acil olarak atılması gereken adımlar olduğunu daha önce bildirmişti.
Dünyada bulunan tüm ülkelerin salgında insanlarını korumak ve ekonomilerini düzeltmek için adımlar attığın fakat ülke insanımızın 5 maskeyi bile doğru alamadıkları kamuoyunda açıkça görülüyor.  Tekrar söylüyorum işsizlik almış başını gidiyor, işten çıkarmalar devam ediyor, bu anlayış toplumu sosyal patlamaya itebilir diye iktidarı tekrar uyarma gereği duyuyorum.  Bu ülke hepimizin, kaynakları adil bir şekilde dağıtırsanız, vatandaşlarımız bir nebze rahatlamış olacak dedi.

İŞTE CHP’Lİ TEKİN’İN  5 ÖNERİSİ
1- Ayda 2 bin lira destek: Türkiye'deki 23 milyon haneye 2 ay boyunca her ay 2 bin TL destek verilmeli. Bu destek paketinin toplam maliyeti yaklaşık 96 milyar TL. Türkiye gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2'si kadar.

2- Esnafa destek kredisi: Yapılması gereken esnafa 6 ay ertelemeli, faizsiz, komisyonsuz kredi desteği. Kredinin faiz yükümlülüğünü de kamu ile hükümet arasında yapılacak bir anlaşma çerçevesinde bir düzenleme yapmak gerekiyor.

3- Çiftçilere borç yapılandırması: Çiftçilerimiz rahat bir nefes almalı. Çiftçilerin borcu yeniden yapılandırılmalı ve tüm borçlar 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.

4- Sektörlere can suyu kredisi: Turizm sektörü başta olmak üzere, organizasyon, eğlence, konaklama, lokantacılık sektörleri büyük hasar aldı. Bu sektörlerde sicil affı getirilmeli, ihtiyaç duydukları kredilere ulaşmaları sağlanmalı.

5- Aile Sigortası getirilmeli: İşsizler, yoksullar, asgari ücretin bile altında geçinenler için kalıcı olarak aile sigortası getirilmeli ve tüm vatandaşlar belli bir güvence altına acilen alınmalı.

aile CHP Corona Ekonomi faiz Gürsel Tekin Hükümet istanbul Türkiye