GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2020 00:13

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman’dan 1 Mayıs Mesajı: Hak Verilmez Alınır

Cumhuriyet Halk Partisi Kars İl Başkanı Taner Toraman, ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman’dan 1 Mayıs Mesajı: Hak Verilmez Alınır

İl Başkanı Toraman’ın açıklaması şu şekilde:

“Ülkemizde ve dünyada emek gücünün örgütlü mücadelesi sayesinde bugünkü konumunu elde etmiştir 1 Mayıs! Bir hak arama gününden daha çok hakların elde edildiği, işçi emeğinin unutulmadığı, örgütlü mücadelenin bayram gününe dönüştüğü büyük bir mücadelenin sembolüdür 1 Mayıs! Ancak, günümüzde hala emeğin gerçek hakkını elde edemediğini maalesef yaşıyoruz ve görüyoruz.
Taner Torman: Vahşi Kapitalizmde Emek Sömürüsü Kaçınılmazdır
Vahşi kapitalist sistem mevcut haliyle sürdükçe emek sömürüsünün devam etmesi de kaçınılmazdır. Bugün madende çalışan işçi de bankada çalışan beyaz yakalı da aynı sistemin içerisinde aynı sömürüye maruz kalmaktadır

Bu nedenle 1 Mayıs kutlamaktan onur duyduğumuz, işçilerimizin, emekçilerimizin alın teriyle kazanan herkesin bayramı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart’ta ilan ettiği Salgın dünyanın dört bir yanında büyük bir halk sağlığı sorunu olarak yaşanıyor. Salgının en büyük zarar verdiği kesim ne yazık ki başta doktorlar ve sağlık emekçileri olmak üzere bütün işçi sınıfıdır.

Dünyanın her yerinde iktidarlar, bir yandan Salgını durdurmak için önlemlere girişirken diğer yandan da “üretimin devamlılığı” adı altında işçileri, emekçileri işçi sağlığı ve iş güvenliğinin esamisi okunmayan koşullarda virüsle burun buruna çalıştırmaktan vazgeçmemiştir.
1 Mayıs’ta bu kez meydanlarda değiliz fakat bu durum, emek ve dayanışma mücadelemizden, inancımızdan, coşkumuzdan bir gram dahi eksiltmeyecek. Madencilerimiz, Fabrika işçilerimiz, Kargo çalışanları, postacılarımız, fırıncılarımız, sağlık çalışanlarımız, kısacası bu zor günlerde dahi evde kalma lüksü olmadığı için sokakta alın teri döken ekmek parasını çıkaran işçi ve emekçi kardeşlerimiz bu senenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yıldızlarıdır.

1 Mayıs vesilesiyle bir kez daha söylüyoruz: İşçiler, emekçiler geleceğimizdir, umudumuzdur. İşçilerin maruz kaldığı hak gasplarına, hayatlarına mal olan koşullara karşı ses yükseltmek, geleceğimize sahip çıkmak demektir. Sendikal ve Sosyal güvenlik haklarının eksizsiz güvence altına alındığı Aklın ve Bilimin öncülüğünden insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam istiyoruz.

İşçilerimizle Dayanışma İçerisinde Olacağız

Bugün ülkemiz ve dünya genelinde Covid-19 salgınının yaşandığı bir dönemde 1 Mayıs’ı kutlayacağız.  Bu yıl 1 Mayıs’ı meydanlarda kutlayamayacağız ama birbirimizden uzakta da olsak işçilerimizle dayanışma içerisinde olacağız. Tüm emekçilerimizin ve toplumumuzun sağlığı açısından buna uymamız gerekmektedir. Ancak bundan sonra da dayanışma içerisinde olursak haklarımızı almaya devam edeceğiz. Böylelikle ister meydanlarda ister sokaklarda isterse de evlerde olalım, hakkını alamayan son işçinin hakkını alacağı güne kadar işçi sınıfının örgütlü mücadelesi büyüyerek devam edebilecektir.

1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul – Taksim Meydanı’nda kutlanan ve tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçen olaylar sonucu hayatını kaybeden 34 insanımızı, bugüne kadar iş kazalarında ve hak arama mücadelesinde yaşamını yitirmiş olan işçilerimizi saygı ve rahmetle anıyor; Barış, kardeşlik ve dayanışma ruhunun var olduğu bir toplum yapısına vesile olması dileğiyle emeğin hakla buluşması, işçinin ve emekçinin yüzünün gülmesi için olmazsa olmazdır. İş cinayetlerinin, işsizlik sorununun, gelir dağılımındaki eşitsizliğin son bulduğu, yoksulluğun sona erdiği bir Türkiye temenni ediyor, partimiz ve örgütümüz adına tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum.

Yaşasın 1 Mayıs
Taner TORAMAN CHP Kars İl Başkanı