GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2020 12:22   Güncelleme : 29-04-2020 12:35

İmamoğlu Tuzla'da İSKİ Atıksu Arıtma Tesislerinde incelemelerde bulundu

Yıllardır Tuzla Sahilde yükselen koku nedeniyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla'da İSKİ Atıksu Arıtma Tesislerinde incelemelerde bulundu...

İmamoğlu Tuzla'da İSKİ Atıksu Arıtma Tesislerinde incelemelerde bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediye’nin (İBB) Tuzla’daki arıtma tesisinin tamamlanması ile ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklama yaptı. Tuzla Atıksu Arıtma Tesisleri’ni ziyaret eden İmamoğlu, ilk etabı 1990 yılında eski İBB başkanlarından Nurettin Sözen tarafından başlatılan ve 2000’de hizmete giren tesiste incelemelerde bulundu. İmamoğlu, tesisin kalan 3.etabının bu yıl tamamlanacağını ve Tuzla’daki koku sorununun giderileceğini söyledi.


 
“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ATIK KAPASİTESİ”
İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu tesisin çalışma prensiplerini kamuoyuyla paylaşırken, tesisin inşaatı devam eden 3’ncü etabıyla ilgili teknik bilgiler verdi. Mermutlu, “Yatırımın yapıldığı yer 65 bin metrekare, tamamı 245 bin metrekare. Birinci ve ikinci etabın toplam kapasitesi, 250 bin metreküp. Üçüncünün tek başına kapasitesi 400 bin metreküp. Toplam 650 bin metreküp ile Türkiye’deki en büyük atık kapasitesi. Bu yıl sonuna bitirmeyi hedefliyoruz. Ama koronavirüs nedeniyle işleri rölantiye aldık. İnşaatın yaklaşık yüzde 68’lik bölümü tamamlandı. Yüzde 52’lik kısmı sizin döneminizde yapıldı. Daha önce yüzde 16’lik kısmı tamamlanmıştı. Kaynak bulursak bu yılın sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Koronadan dolayı biraz rölantiye aldık işleri mecburen.” dedi.

TUZLA’DA KOKU SORUNUNA ÇÖZÜM
Tesisteki çalışmalarla ilgili konuşan İmamoğlu, “Beylikdüzü, Ataköy ve Tuzla, koku anlamında bizim en çok şikayet dinlediğimiz 3 havzaydı. Çözüme kavuşması bizim için önemli. Çevre temizliği şart, onun için seviniyoruz; denizi kirletmemesi, temizlenerek deşarj edilmesi. Ama bir yandan da çevreyi rahatsız etmemesi lazım” ifadelerini kullandı.