SİYASET
Giriş Tarihi : 25-01-2020 03:22

CHP’de İl Başkanı Yarışı kızıştı

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu mu, Ekrem İmamoğlu’nun adayı Gökhan Günaydın mı yoksa delege de ağırlığı olan Cemal Canpolat mı olacak? 

CHP’de İl Başkanı Yarışı kızıştı

 

CHP’de 12 Ocak’ta ilçe seçimlerini tamamladı. Çıkan sonuçlara bakınca belediye başkanlarının olduğu ilçelerde başkanların desteklediği adaylar kazanırken, belediye başkanı olmayan ilçelerde ise örgüt kazandı. 


CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun desteklediği adaylara karşı, Maltepe’de Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın desteklediği Ali Cengiz Erol, Ataşehir’de Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin desteklediği Celal Çıplak, Büyükçekmece’de de Hasan Akgün’ün destek verdiği Hüseyin Remzi Gökbulak ilçe başkanı seçildi. Esenyurt’ta da Kaftancıoğlu’nun açık destek sunduğu Duran Keleş karşısında Hüseyin Ergin’in seçilmesi sürpriz oldu. Ergin’e de Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un destek verdiği belirtiliyor. Bakırköy’de ise Başkan Bülent Kerimoğlu’nun 18 Ocak’taki seçimde aday çıkaracağı belirtiliyor. 
CHP’ye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Kaftancıoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki rekabet de ilçe ve il yönetimleri seçimlerinde kendini gösteriyor. İmamoğlu adına kurultay çalışmalarıyla eski Yerel Seçimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ilgileniyor. 
CHP kulislerinden sızan bilgiye göre Ekrem İmamoğlu 01 Şubat’ta Haliç Kongre merkezinde il delegeleri ile buluşacak. Belediye başkanları asil görevleri olan belediyecilik işlerini bırakıp neden örgütün iç işlerine karışıyor akılları karıştırıyor. İl başkanı Canan Kaftancıoğlu ile yıldızı barışmayan İmamoğlu, Şubat’ta yapılacak il başkanlığı seçimlerinde Gökhan Günaydın için bir çalışma yapıyor. 
09 Şubat 2020 tarihinde yapılacak il başkanlık yarışında Canan Kaftancıoğlu ile yarışacak adaylar, İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adayı Gökhan Günaydın ismi veya Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi Selçuk Sarıyar, gecen dönem de il başkanı olan Cemal Canpolat, geçen dönem CHP Milletvekili olan Gazeteci Barış Yarkadaş, eski il başkanı ve milletvekili görevinde bulunan Berhan Şimşek ve FETÖ’den tutuklandıktan sonra cezaevinden yeni çıkan eski Milletvekili Eren Erdem’in de adı kulislere fısıldanıyor.  Gökhan Günaydın’a Ekem İmamoğlu ile beraber Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay’ın destek verdiği de konuşuluyor. Ancak Kaftancıoğlu’nun karşısına en güçlü adayın Cemal Canpolat olacağı öne sürülüyor. Tamamlanan ilçe kurultaylarında da delege ağırlığının Canpolat’a yakın olduğu belirtiliyor.