GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-01-2020 21:27

‘Şeyh’ cinayetinin gösterdiği başka gerçek… Medreseler açıldı da haberimiz mi yok?

Bitlis Güroymak'ta öldürülen 'şeyh' Abdulkerim Çevik'in ardından, bölgedeki tarikat etkisi ve devletin bunlara bakışı yeniden gündeme geldi.

‘Şeyh’ cinayetinin gösterdiği başka gerçek… Medreseler açıldı da haberimiz mi yok?

 

“Nakşibendi Şeyhi” Abdulkerim Çevik’in geçtiğimiz günlerde öldürülmesinin ardından devletin hemen her kademesinden mesaj geldi. Çevik’e yönelik övgü dolu sözler ve kendisine yüklenen misyonlar, Doğu ve Güneydoğu’daki tarikat ve medrese gerçeğini yeniden tartışma konusu yaptı.

Yeniçağ yazarı Arslan Bulut, bugünkü köşesinde bu konuya dikkat çekti.

Yazısının satır başları şöyle:

“Bitlis’in Güroymak ilçesinde, “Nakşibendi Şeyhi” olarak bilinen Abdulkerim Çevik’in öldürülmesi üzerine yakalanan cinayet zanlısı Yakup Şeflekçi, “Bir kişiyle alacak-verecek sorunu yaşıyordum. Çevik’ten arabulucu olmasını istedik. Çevik kararını verdi, haksız buldum öldürdüm” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu olay üzerine “Çok hüzünlüyüm… Bir alimin ölümü bir alemin ölümüdür. Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi baş müderrisi Seyda Abdülkerim Çevik Allah’a yürüdü. Allah rahmet eylesin…” diye bir mesaj yayınladı.

Konuyla ilgili başka mesajlarda, “Bitlis alimlerinden Seyyid Abdulkerim Norşını hunharca şehid edildi” deniliyor.

Bir mesajda da “Allah rahmet eylesin de Norşin medresesi dediğiniz yapı nasıl bir yapıdır? Kimin denetimi ve kontrolündedir? Ne öğretir? Laik bir cumhuriyette nerede konumlandırılıyor? Allah’a yürüyen bir sürü can var, bakan olarak bu şahsı seçmenizin sebebi nedir?” diye soruluyor.

İçişleri Bakanı bu mesajla “Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi” diye bir medrese olduğunu, bu medresenin de bir baş müderrisi bulunduğunu kabul etmiş oldu.

Türkiye’de medreseler ne zaman açıldı? İlahiyat Fakülteleri’nin medreselere göre konumu nedir? Müderrisler nerede, nasıl yetişir, baş müderris nasıl olunur?

Bu sorular uzatılabilir. Yalnız, İçişleri Bakanı, böyle ifadeler kullandığına göre, Türkiye’de devranın değiştiği artık laik cumhuriyete dönüşün mümkün olmadığı kabulüyle hareket ediyor. Medreselerin varlığını kabul ettiğine göre…”