GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2020 21:07

Yöneticilerimizi Delegeler Özgür İradeleri ile Seçsin İstiyoruz.

Cumhuriyet Halk Parti üyeleri olarak her kongrede parti içi demokrasiyi işletmek hepimizin ortak hayali ve ortak talebidir.

Yöneticilerimizi Delegeler Özgür İradeleri ile Seçsin İstiyoruz.

 

"Parti üyelerimiz ve tüm haklarımızın tam manasıyla korunduğu demokratik ve adil bir Türkiye'de, huzur, refah, barış içinde yaşamak" için siyaset ahlak ister diyoruz.

Bunun ise, ancak sağlıklı bir örgütleme ile seçilen yöneticilerimizin bilimin ışığında stratejiler geliştirerek işleyen bir denge ve denetleme sistemiyle mümkün olduğunu biliyoruz. Bu hayali gerçekleştirebilmek üzere, çalışan çaba gösteren yurtseverler olarak delegelerimizin özgür iradeleri ile yöneticilerimizi emek ve liyakat göz ününde bulundurarak seçmelerini istiyoruz.

Ama maalesef günümüzde delege ağaları, feodal hemşeri ve ahbap çavuş ilişkilerinin belirledikleri isimleri yazarak delegelerin eline tutuşturarak kendi gelecekleri ve ikballerinden başka bir şey düşünmezler.

İşte yıllarca bu nedenlerden dolayı birileri parti içi seçimleri kazanırken, seçmenlerin de kaderi ile oynamaktadır.

Biliyoruz ki, demokrasi kültürünü geliştirebilmenin en önemli yollarından biri, daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasıdır... Bunun hayata geçmesinde özellikle ilk yer de ilçe kongreleridir. Örgütün demokrasi özlemlerine çözümler getirmek adına seçmiş olduğumuz delegeler parti içi demokrasi konusunda, adalet ve hukuk içinde davranmak durumundadır.

 

Demokrasimizin güçlenmesi, yöneticilerimizin ve seçilecek vekillerimizin, belediye başkanı ve meclis üyelerimizin gerçek anlamda hesap verebilir olabilmesi için biz üyeler ile bizi temsil edecek olan delegeler arasında şeffaf ve doğrudan bir ilişki olmasını çok önemli görüyoruz.

Örgütün seçtiği delegeler doğrudan seçmenlere, yöneticilerimizin ise örgüte karşı sorumlu olmaları, demokrasimiz açısından hayati önem taşıyor. Parti tabanı olarak, bizi çok ilgilendiren siyasi süreçlere, seçimden seçime değil, sürekli biçimde katılabilmemiz ancak bu şekilde mümkün olabilir. Bunun için de hem seçim kanunumuzu hem de siyasi partiler kanunumuzu yenilemeli diye düşünüyoruz.

Yapılan seçimler gelip geçicidir, fakat demokrasimizin karşı karşıya olduğu sorunları çözebilmek için var gücümüzle çalışma gereği ortadan kalkmayacak. Biz CHP tabanı olarak, seçim sistemi ve siyasi partiler kanununun, öncelikli biçimde değiştirilmesi gereken alanlar olduğuna inanıyoruz. Bu alanlarda, yukarıda ifade ettiğimiz bakış açısıyla yapılacak değişikliklerin demokrasimizi geliştireceğini bu nedenle delegelerimizin özgür iradelerini kullanarak, seçim yaparken partimin iktidar olabilme hedefini göz ardı etmeden, doğru karar vermelidir.

Bu nedenle parti içi demokrasi gerçeğinden hareketle tüzüğün öngördüğü çarşaf listelerle yarışların yapılmasının kaçınılmaz olduğu gerçeğe inanıyoruz.  Çarşaf liste ile her üyenin seçilme hakkını korumuş olacağız ve demokrasi inancımızı da yerine getirmiş olacağız.

Delegelerin özgür iradelerini kullanarak değerlendirme yağacakları inancını üyeler olarak taşıyor, demokratik ve özgür bir ülke için yöneticilerimizi kendimiz seçmek istiyoruz!