RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 04-01-2020 14:34   Güncelleme : 04-01-2020 14:41

CHP Tuzla İlçe Başkan Adayı Eren Ali Bingöl ile Röportaj

Cumhuriyet Halk Partisi Tuzla İlçe Başkan adayı Eren Ali Bingöl ile adaylığı hakkında enine boyuna konuştuk.

CHP Tuzla İlçe Başkan Adayı Eren Ali Bingöl ile Röportaj

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde gündem bir hayli yoğun geçerken İlçe Başkan Adaylarıyla sohbet etmeye devam ediyoruz. Tuzla’da adaylığını İlk olarak açıklayan Eren Ali Bingöl ile neden aday olacağını ve merak edilenleri konuştuk.

TcNetHaber: Okuyucularımızın sizi tanıması için kendinizi tanıtır mısınız?

Eren Ali Bingöl: Partimizde aktif siyasi yaşantımın başlangıcı öğrencilik yıllarıma dayanır. Hukuk Fakültesinde öğrenci iken Tuzlamızda Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldum ve Gençlik Kollarımızda çalışmaya başladım. 2014- 2015 yılları arasında Hukuk ve Seçim işlerinden sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı ve 2015-2017 yılları arasında İlçe Eğitim Sekreteri olarak görev aldım. 2018 yılından bu yana Parti Okulumuzun eğitmeni olmaya hak kazandım ve başta Tuzlamız olmak üzere birçok ilçemizde Sandık Güvenliği Eğitimleri ve Üyelerin Temel Siyasi Eğitimleri’ni eğitmen olarak vermekteyim. 2019 yılı başında ise Tuzla İlçe Seçim Kurulu üyesi olarak partimizi temsil ettim. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde partimizin hak ve hukukunu savundum. Son olarak Tuzla’da Hukuk Bürosu açtım ve Avukatlık mesleğini icra etmekteyim.

TcNetHaber: Yaşınız çok genç, bu yaşta aday olmayı neden düşündünüz?

 Eren Ali Bingöl: Öncelikle yaşımın çok genç olduğunu düşünmüyorum. Siyaset ve liderlik çağımızda hızla gençleşiyor. Birçok Avrupa ülkesinde yaşıtlarım Belediye Başkanı, Bakan ve hatta Başbakan olabiliyor. Dünyada siyasetin gençleşmesi ile birlikte son yıllarda Ülkemizde de siyaset gençleşmiştir. En önemli örneği ise başarıları ile onur ve gurur duyduğumuz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’dur. Ayrıca Partimizin kadrolarında genç Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımız da bulunmaktadır. Tüm gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde siyasetin gençleştiği çağımızda ilçemizde de gençleşmenin ihtiyaç olduğu aşikârdır.

 

Bu hususta kendimde ciddi bir sorumluluk hissettim ve bu yükü taşıyabileceğime inandım ve süreç beni bu noktalara kadar getirdi. Parti kültürüyle yetişmiş bir genç olarak başarıya ulaşmakta bu cesareti ve gücü kendimde hissediyorum.

 

Nitekim dokunduğum, hayallerimi ve hedeflerimi paylaştığım insanlara tüm samimiyetimle kendimi doğru ifade ettiğimi düşünüyorum. Tamamen iyi niyet ve samimiyetle siyasetimi çiziyorum, yolumuz uzun! Başkan adayı olarak yeterli tecrübe ve donanımda olduğumu düşünüyorum. Tabi şunu da unutmamak gerekir, büyüklerimizin geçmiş tecrübelerine ihtiyacım her daim olacak. İnanıyorum ki, değişimin getirdiği bir ilçe kadrosu ile “Başka Bir Tuzla Mümkün”.

 

TcNetHaber: Delegeler başka bir adayı değil de neden sizi tercih etmeli anlatır mısınız?

Eren Ali Bingöl: Biz bu yola temel sorunun kişiler değil sistem olduğunu belirterek çıktık. Hayallerimizi, ilçemizle bütünleşecek hedeflerimizi samimiyetle anlatmaktayız. Bu süreçte seçilmiş tüm delegelerimize dokunacağım. Samimiyetin dili kelimelere dökülmez fakat hissettirilir. İnsanlarla konuştukça önyargıların kırıldığını görmek beni çok mutlu ediyor. Bu nedenle iddialıyım, toplumun küskünlerini barıştıracağım ve ailemi büyüterek ilçemizde siyasi iktidarı yakalayacağımı biliyorum. Ben değil biz anlayışını tam anlamıyla göstereceğiz. İlçe başkanlığı şahsa yönelik çok yüce bir makam değildir, fakat yükü fazladır benim tek derdim toplumun çıkarlarıdır.  İnanıyorum ki, delegelerimiz 12 Ocak’ta gelecek ve demokratik hakkını sandıkta kullanacaktır. Çalışma komitelerini oluşturarak, siyaseti çağı yakalamış siyaset anlayışı ile buluşturacağız. Tuzlada siyasetin dilini barıştıracağız, buna öncelikle kendi içimizden başlayacağız.

TcNetHaber: Tuzla ile ilgili hedefleriniz nelerdir? Nasıl bir Tuzla hayal ediyorsunuz?

Eren Ali Bingöl: Öncelikli hedefim partimizin ve sosyal demokrat anlayışın Yerel ve Genel Seçimlerde egemen olması ve Tuzla’da vatandaşların adil hizmetle buluşmasıdır. Bu süreçte güçlü bir ekiple her an seçim olacakmış gibi çalışmak halkın nabzını tutmak için sahada seçmenlerle iletişimde olmak çok önemli. Seçimden seçime seçmenlerle buluşmak yerine, yeni taşınmış seçmeni ziyaret eden “Tuzlamıza hoş geldiniz” diyen, STK’larla düzenli olarak buluşan, eğitimler organize eden, seçmenin yarasına merhem olan ve önceliğinde insan olan bir anlayışıyla ilerleyeceğiz. Sosyal demokrat anlayışıyla kimseyi ayırmadan, önyargılı davranmadan birleştirici ve kucaklayıcı ilerlemek hedefindeyim. Tuzlamızın 17 mahallesinde bu hedefleri hayata geçirme isteğim uykularımı kaçıracak derece beni heyecanlandırıyor. Sokaklarında gezdiğim Tuzlamın yüzünün tebessümle dolduğu insanlarıyla ilçemde başarıyı hayal ediyorum.  

 

 

TcNetHaber: Size göre siyasette kadın ve gençlerin yeri nedir? Ekibinizde kadın ve gençlere yer verecek misiniz?

Eren Ali Bingöl: “Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” derken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk toplumda kadının önemini çok net vurgulamıştır. Kadınlarımız sokakta, evde, işte her yerde. Kadın öğrenirse öğretir, toplumda bireyler yetiştiren kişidir kadın. Ekibimde tabi ki kadınlarımıza yer vereceğim. Bir genç aday olarak vizyoner bakış açısıyla ilerleyeceğimiz, çağı yakalamış siyaset anlayışında olacağımız bir Tuzla sürecini göreceksiniz. Ortak derdimiz Tuzlayı nasıl istediğimiz başarıya taşıyacağız olacak ve bunun için güçlü bir ekiple başarıyı inşa ederek partimizi en doğru şekilde temsil edeceğiz.

 

 TcNetHaber: Örgütlenme modeliniz nasıl olacak?

Eren Ali Bingöl: Siyasi partilerde başarının geldiği ilk nokta mahalle örgütlenmeleridir. En önemli kısım güçlü mahalle temsilciliği ile verimli çalışma ekipleri oluşturmaktır. Seçmen çalışmaların temelinde kendisini görmek ister, sorunların karşısında çözüme ulaştıracak doğru, etkili ve samimi iletişim kurabileceği kadrolara sahip olmak ister. Seçimden seçime mahallelerde olmak Tuzlayı kazanmamız için yeterli değildir. Devamlı sokağın nabzını tutacağımız ekip ve yönetim anlayışıyla bir örgütlenme modeli oluşturacağız. Doğru iletişim kurulursa, önyargısız davranılırsa süreç tüm samimiyet ve iyi niyetiyle anlatılırsa daha çok kişiye dokunulursa bu başarılır. Bakın biz bunu delege seçimlerinde gördük, üyeye dokunduk süreci anlattık, sonuç şunu gösterdi kendimizi doğru ifade etmişiz. Ve bakın göreceksiniz güçlü ve etkin bir örgütlenmeyle Tuzlada başarımız konuşulacak. Bu örgütlenme sokak gönüllülerinden, mahalle komite üyelerine, oradan mahalle birim başkanına ve son halka olarak İlçe Başkanlığı’na yansıyacak ve bu silsile başarıyı mutlak suretle getirecektir.

 

TcNetHaber: Hazır yetkiyi üyeden delege seçimlerinde aldık derken şunu da sormak isterim. 5 mahallede çift liste yarıştınız ve kazandınız. Delege seçimlerinde üyelerin mesajı sizce ne idi?

Eren Ali Bingöl: Üyelerimiz siyasette artık değişim vakti geldi dedi ve sandıkta demokratik olarak oyunu kullanıp hepimize mesajını verdi.

Özetine bakacak olursak, konuşmamın başında da belirttiğim gibi çağımızda siyaset gençleşiyor ve eksikleri gören, sahada olan, gerçekçi hedefler belirleyen, ötekileştirmeyen, ayırt etmeksizin herkesi dinleyen ve değişim kelimesinin altını dolduracak yapıyı örgütümüz İlçemizde görmek istiyor. Burada değişim derken amaç yüzlerin değişmesi değil tamamen zihniyetin, bakış açısının değiştirilmesi bunu doğru anlattığımızı düşünüyorum. Parti içinde ilk demokrasi yarışı 17 Kasım’da yaptığımız delege seçimlerinde oldu ve delege seçimlerini arkamızda bıraktık. Gelinen noktada 17 mahallede başarıya ulaşacak bir kadro kurarak ivedilikle çalışmaya başlamamız gerekiyor. Örgüt değişim isteğinde olduğunun ve güçlü bir yapılanma arzusunda olduğunun mesajını verdi. Bizde bu mesajı doğru okuyarak süreci yöneteceğiz.

 

Ancak tüm vatandaşlara önemle vurgulamak isterim ki, İlçe Başkanı kim olursa olsun Partimiz ilkeleri ve insana verdiği değer ile İlçemizde her daim en iyi seçenek olmuştur. 12 Ocak’ta yapılacak Kongre ile Partimiz geleceğe çok daha güçlü bir adım atacaktır.

 

TcNetHaber: Gelinen noktada süreç hakkındaki görüşleriniz nelerdir? 

Eren Ali Bingöl: Kıymetli bir süreci hep birlikte doğru bir şekilde yürüterek inşa ediyoruz kırmadan dökmeden, ötekileştirmeden seçim kampanyamızı yürütüyoruz. Yolun başında biz diyerek başlamak ve süreci buna göre şekillendirerek ilerlemek şahsım adına beni mutlu ediyor ve heyecanımı arttırıyor. Hepimizin ortak derdi Tuzlamızı başarıya götürecek yolu bugünden çizmek, bununda yolu doğru yöntemlerle, ekip anlayışıyla etkin ve verimli çalışmaktan geçiyor. Örgütümüzün sandıktaki iradesi her şeyden üstündür. Benim bu iradeye inancım tam.  Türkiye’de demokrasinin oluşumuna partimiz öncülük etmiş olup, biz de bu koca çınarın genç fidanları olarak her daim demokrasiyi savunacağız. Açıkça belirtmek isterim ki, içimdeki çalışma isteği uykularımı kaçıracak derecede. Bu yolda dur durak bilmeden çalışacağım. Somut verilerle partimizi ilçemizde yerelde ve genelde başarıya ulaştırıncaya kadar durmayacağız. Sandıktan en doğru cevabın çıkacağına inancım tam, umudumuz güçlü. Seçilen tüm delegelerimizi tekrardan tebrik ederim. Söz ve takdir onların olacaktır.

TcNetHaber: Son olarak örgüte ne demek istersiniz?

Eren Ali Bingöl: Sözlerimi Şevket Süreyya Aydemir’in Suyu Arayan Adam Kitabında yer verdiği bir hikâye ile noktalamak isterim. “Bir adam vardı. Suyu arıyordu. Toprağı üç kulaç, beş kulaç kazdı. Suyu bulamadı. On kulaç, on beş kulaç kazdı. Gene suyu bulamadı. Sonra yerin derinliklerinde kara kaya tabakalarına rastladı. Yeise düştü, gücü sona erdi ve suyu bulmaktan ümidini kesti. Fakat bir ses ona: - Daha derinlere in, daha derinlere! dedi. Daha derinlere indi ve suyu buldu.”

Bizde durmadan çabalayacak, daha derinlere inecek ve ilçemizde iktidara ulaşıncaya kadar pes etmeden çalışacağız. Ve son olarak söylemek isterim ki; Başaracağız, Mutlaka Başaracağız…