GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2019 13:06

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı: FETÖ'nün yüzde yüz temizlendiğini kimse söyleyemez

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, FETÖ'nün yüzde yüz temizlendiğini kimsenin söyleyemeyeceğini ifade etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı: FETÖ'nün yüzde yüz temizlendiğini kimse söyleyemez

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, FETÖ ile mücadelede çok ciddi mesafe kat edildiğini belirterek, "Bu örgütün yüzde yüz temizlendiğini kimse söyleyemez ancak örgütün operasyonel gücü kalmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu örgütle mücadelede kesinlikle zafiyete düşmemek gerekir. Ankesör soruşturması kapsamında 6 bin 906 kişi hakkında soruşturma açıldı. 2 bin 765 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bin 107 kişi tutuklandı. 754 kişi etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandı. 2019 yılında FETÖ'ye yönelik 6 bin 831 iddianame hazırlandı" dedi.

FETÖ ile mücadelenin hayati bir mücadele olduğuna dikkat çeken Kocaman, "Hem devletimiz hem milletimiz için. Bu terör örgütü ortadan kaldırılmadığı sürece tehdit devam eder. Kontrolünün de dışarıda olduğunu biliyorsunuz. Bu terör örgütünün ülkeye veremeyeceği zarar yok. Bunlar bukalemun gibi. Her kılığa giriyorlar ve ülkeye her türlü kötülüğü yapacak durumdalar. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bu terör örgütüne yönelik kararlı bir şekilde mücadelemize devam ediyoruz" diye konuştu.

BÜLENT ARINÇ'IN FETÖ'DEN YARGILANAN DAMADI
Kocaman, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in FETÖ'den yargılandığı davada beraat almasına ilişkin, "Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Mahkeme beraat kararı verdi. Karara itiraz ettik ve bozulacağını düşünüyorum" dedi. 

SİNAN AYGÜN'ÜN İDDİALARI
Kocaman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile eski CHP'li Sinan Aygün arasındaki "rüşvet" iddialarına ilişkin ise "Karşılıklı suç duyuruları var ve hepsiyle ilgili soruşturma açıldı. İlgili savcılar çalışmalarını yapıyor" ifadelerini kullandı.

NECİP HABLEMİTOĞLU SUİKASTI
Kocaman, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastine ilişkin, "Ukrayna'dan bir iade talebimiz var. Nuri Gökhan Bozkır'ın önemli bir şahıs olduğunu düşünüyoruz. Ülkemize iade edilmesini çok isteriz ve bildiği konuların olduğunu biliyoruz. Gerekli müracaatlar yapıldı Ukrayna'nın cevabını bekliyoruz" dedi.