AKP
Giriş Tarihi : 27-12-2019 12:16

AK Parti'de '3 başlılık' iddiası 

AK Parti içerisinde Bakanlar, Genel Merkez ve TBMM gurubu arasında 3 başlılık oluştuğu, bu nedenle son yasa çalışmalarında sıkıntıların yaşandığı iddia edildi.

AK Parti'de '3 başlılık' iddiası 

 

AK Parti'de son yapılan yasa çalışmalarında uyuşmazlık yaşanırken, parti içerisinde üç başlılık olduğu öne sürüldü.

Tarafsız Ajans'tan Mehtap Gökdemir'in haberine göre; AK Parti'de Bakanlar, Genel Merkez ve TBMM grubu arasında anlaşmazlık yaşanıyor.

AK Partili yetkililer arasında "Genel başkan yardımcıları, genel başkanvekili, grup var. Grup Başkanı ve Genel Başkanvekilinin aynı kişi olması lazım. Genel başkan vekilliği kadrosu kaldırılır, Grup Başkanı daha etkili olur” yorumları yapılıyor.

CUMHURBAŞKANI VETO ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan termik santrallerin bacalarına filtre takılmasını 2.5 yıl erteleyen düzenlemeyi veto etmişti.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI SON ANDA TEKLİF METNİNDEN ÇIKARTILDI

Meclis Genel Kurulu’nda, memuriyete atanacaklar için “güvenlik soruşturması/arşiv araştırması yapılması şartı getirilmesine” yönelik düzenleme teklif metninden son anda çıkartıldı. Ancak AKP yeni yılda düzenlemeyi tekrar gündeme getirecek ve yeniden yazılacak.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİNDE GERİ ADIM

AK Parti, Değerli Konut Vergisi’ne ilişkin vatandaşlardan gelen tepki ve şikayetler üzerine yeni yılda düzenlemeyi yeniden masaya yatırma kararı aldı. AKP, Değerli Konut Vergisi’ni yeniden düzenleyecek ya da Değerli Konut Vergisi ertelenecek. Meclis’in yeni yasama yılında ilk gündem maddelerinden biri Değerli Konut Vergisi’nde yapılacak değişiklik olacak.

LİBYA’YA ASKER GÖNDERME TEZKERESİ

Meclis Genel Kurulu’nda hafta sonu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi kabul edilmişti. Meclis’in yeni yılda da ilk gündem maddesinin Libya’ya asker gönderme tezkeresinin olması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre AKP MYK’da Libya’ya asker gönderme konusuna ilişkin,  “Tezkere anlaşmanın içerisinde bile konulabilecek pozisyondaydı. Asker gönderme konusu anlaşmanın içerisinde yer alabilirdi” değerlendirmesi yapıldı.

İNFAZ DÜZENLEMESİ RAFTA

İnfaz düzenlemesine yönelik uzun bir süredir tartışma devam ediyor. Edinilen bilgiye göre infaz düzenlemesinin yakın zamanda gelme ihtimali bulunmuyor. Kulislerde “askıda” değerlendirmeleri yapılıyor.