YEREL
Giriş Tarihi : 28-11-2019 09:26

CHP’li sözcü: İBB’nin milyarlarca liralık mal varlığı AKP’li belediyelere bedelsiz olarak verildi

Tarık Balyalı: Ortak bir karar almıştık ama siz çoğunluğunuz var diye İBB'nin elindeki her şeyi tahsis etmeye çalışıyorsunuz

CHP’li sözcü: İBB’nin milyarlarca liralık mal varlığı AKP’li belediyelere bedelsiz olarak verildi

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “İBB’nin milyarlarca liralık malvarlığı uzlaşma olmadan sadece AKP grubunun oyları ile ilçe belediyelerine bedelsiz devrediliyor” açıklamasında bulundu.

Sözcü’nün aktardığına göre, iBB Meclisi’nin kasım ayı oturumlarında devir ve tahsis kararları alındı. Buna göre İBB tarafından yapılmış spor tesisleri ve kültür merkezleri AK Partili ilçe belediyelerine verildi.

fazla oku
Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da bedelsiz devir kararlarına tepki göstererek şunları söyledi:

AKP grubu ortak kriterlerimize aykırı hareket ederek çoğunluğunu kullanıp bedelsiz devir kararlarını meclisten geçiriyor. O zaman içinde bulunduğumuz belediye binasını da sınırları içinde bulunduğu Fatih Belediyesi'ne verelim. Mecliste çoğunluğunuz var, buyurun burayı da verelim. Ortak bir karar almıştık ama siz çoğunluğunuz var diye İBB'nin elindeki her şeyi tahsis etmeye çalışıyorsunuz. Bu doğru bir anlayış değil.

Sözcü gazetesinin aktardığına göre AK Partili belediyelere devredilen binalar şöyle:

Esenler'de mülkiyeti İBB'ye ait olan 4 bin metrekarelik parsel üzerindeki Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi 10 yıl süreyle ve bedelsiz olarak Esenler Belediye Başkanlığı'na tahsis edildi.
Güngören'de mülkiyeti İBB'ye ait olan Aliya İzzet Begoviç Parkı, Spor Parkı ve Güneştepe Spor Sahasının mülkiyeti ve üzerindeki yapılar bedelsiz olarak Güngören Belediye Başkanlığı'na devredildi.
Sultangazi Gazi Mahallesi'nde mülkiyeti İBB'nin olan 2.5 dönümlük parsel üzerindeki spor tesisi ile birlikte bedelsiz olarak Sultangazi Belediyesi'ne verildi.
 Sultanbeyli Belediyesi'ne ait arazi üzerindeki Sultanbeyli Kültür Merkezi, ilçe belediyesine bedelsiz olarak devredildi.
Gaziosmanpaşa'da mülkiyeti hazineye ait olan 6 dönümlük arazide İBB tarafından yapılan Barbaros Hayrettin Paşa Kapalı Spor Tesisi ve Gençlik Merkezi 10 yıl süreyle ve bedelsiz olarak Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne tahsis edildi.
Mülkiyeti İBB'ye ait olan ve Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan İSMEK Beşyüzevler Kurs Merkezi binası 10 yıl süreyle bedelsiz olarak ilçe belediyesi tahsis edildi.
Bağcılar'da mülkiyeti İBB'ye ait 5 dönümlük parsel üzerindeki spor tesisleri 10 yıllığına bedelsiz olarak Bağcılar Belediye Başkanlığı'na devredildi. Yine Bağcılar'da hazineye ait arazi üzerinde İBB tarafından yaptırılan spor tesis 10 yıl süreyle bedelsiz olarak Bağcılar Belediye Başkanlığı'na tahsis edildi. Bağcılar Stadı ve üzerindeki yapılar da 10 yıllığına bedelsiz olarak ilçe belediyesine verildi.
Güngören'de 15 Temmuz Parkı ve üzerindeki yapılar, parkın altındaki otopark 10 yıllığına bedelsiz olarak ilçe belediyesine tahsis edildi.
Sözcü