GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2019 11:26

"Saray'daki görüşme iddiası bana da geldi ama..."

CNN Türk canlı yayınına bağlanan usta gazeteci Uğur Dündar, meslektaşı Rahmi Turan'a iletilen "İnce ve Erdoğan Saray'da görüştü" iddiasının kendisine de geldiğini açıkladı ve ekledi: " 50 yıllık tecrübeme dayanarak bunun manipülatif, tuzak sayılabilecek bir haber olduğunu hissettim. Ben bu haberin Muharrem İnce'yi karalamak için yapıldığını düşündüm."

 

Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan, CNN Türk canlı yayınına bağlandıktan sonra usta gazeteci Uğur Dündar da CNN Türk'te çarpıcı açıklamalar yaptı. Dündar, Rahmi Turan'a iletilen Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü iddiasının kendisine de geldiğini ancak belgesiz haber yapmak istemediği için bu iddiayı kamuoyu ile paylaşmayı uygun bulmadığını söyledi. 

Uğur Dündar, CNN Türk ekranlarında İnce'ye bir kumpas kurulmuş olabileceğini belirtti. İşte Dündar'ın açıklamaları

"Bana geçen hafta böyle bir haber geldi. Aynen Rahmi Abi'nin anlattığı gibi. Ben bunu alınca şöyle düşündüm bir defa bu haberin belgesi yok, belgesi olmayan bir haber yapmak gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmaz. Çünkü kaynağı ne kadar güvenilir olursa olsun o da yanıltılabilir.

Rahmi Abi'nin de o kaynağa güvenmesi nedeniyle Rahmi Abi de yanılmış olabilir. Rahmi Abi de alınmasın. Bu haberin yaratacağı şudur: Uğur Dündar CHP'yi dizayn mı ediyor? Toplu yaratacağı bu olur. Belge de yok.

Muharrem İnce, 'Hayır gitmedim' dedi. Saray, 'Hayır' dedi. Çamur at izi kalsın mı olacak? Kimden geldiğini söylemem. Hiçbir gazeteci kaynağını deşifre etmez. Ben size gazeteci ahlakının gerektirdiklerini yaptığımı söylemek için programa dahil oldum.

Ben bu haberin Muharrem İnce'yi karalamak için yapıldığını düşündüm. Hiçbir CHP'linin Saray'dan icazet alacağına inanmıyorum. Hala aynı kanıdayım. Kaynağımı da uyardım. Sen de kandırılabilirsin dikkat et. Büyük bir olay. Burada kalmaz. Hakikat topllayarak da olsa hedefine ulaşır. 50 yıllık tecrübeme dayanarak bunun manipülatif, tuzak sayılabilecek bir haber olduğunu hissettim.'Uğur Dündar CHP'yi dizayn etmeye çalışıyor' derler. 30 yıllık gazeteciyim. Siyasetle ilgim yok. Toplum, 'Dürüst gazeteciydi' desin. Çocuklarıma başka bir miras bırakmak istemiyorum. Çok ahlaklı bir iş yaptım.Tabii ki bu camiada tanıyorum. Mezardan babam çıksa da aklıma yatmayan bir durum çıktığında her iki tarafa da sorarım, soramadığım takdirde böyle bir habere imza atmam. Bu kumpas kaynağa, Rahmi Abi'ye, Sözcü'ye yapılmış olabilir. Sözcü'nün saygınlığına gölge düşürmek için yapılmış olabilir. Muharrem İnce'yi bertaraf etmek için yapılmış olabilir. Kurultayda aday olacak herhangi bir kişi sarayın adamı olarak yaftalanmış olur"