GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2019 10:18

Erdoğan kasımda ABD yolcusu

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye yönelik yaptırım tehditlerini sürdürürken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha önce yapılan davet üzerine 13 Kasım’da Washington’a gidecek. Erdoğan’ın Washington’da Trump’la yapacağı görüşmede Barış Pınarı Harekâtı, Türkiye’nin katılımının askıya alındığı F-35 programı ve ABD’den Patriot füzeleri alımı ile Halkbank davası konuları temel gündem maddeleri olacak.

Erdoğan kasımda ABD yolcusu

 

Türkiye ve ABD’nin sonuç vermeyen Suriye’de Fırat’ın doğusunda “güvenli bölge” kurulması çalışmalarıyla ilgili Erdoğan ve Trump, 6 Ekim’de telefonda görüşmüş, Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın kasım ayında ABD’yi ziyaret edeceği duyurulmuştu.

‘TRUMP SAMİMİ'

Erdoğan, önceki gece katıldığı televizyon programında Trump’ın mektubu ve ABD ziyaretiyle ilgili de açıklamalar yaptı. Mektupla ilgili “kırgın” olduğunu bizzat Trump’a söylediğini aktaran Erdoğan, “Trump benimle olan münasebetlerinde samimi. Bugüne kadar mümkün olduğunca dürüst davrandı. Tabii paylaşamadığım yanları yok değil. Var. Örneğin, kapak yazısıyla ek olarak o teröristin ona gönderdiği mektubu bana göndermesi” dedi.


 
Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasının ardından Türkiye’ye uygulanan yaptırımların, harekâtın durdurulmasının ardından Trump tarafından kaldırıldığını anımsatan Erdoğan, “13’ünde (kasım) Amerika’ya gitmemize mani bir hal kalmadı. Gideceğiz, daha önceki samimi tablolarımızı inşallah aynen gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Erdoğan, Trump’ın kendisine gönderdiği mektubu ve mektubun ekine iliştirdiği YPG’li “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin’in mektubunu Washington’a götüreceğini söyledi.