SİYASET
Giriş Tarihi : 25-10-2019 10:25

İktidara mektup yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın okuduğu için eleştirdiği ABD Başkanı Trump’ın mektubunun eşi benzeri olmayan bir rezalet olduğunu belirterek “Tepki göstermeme kızıyorlar. Ben tepki göstermeyeceksem kim tepki gösterecek? Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu düşünüyorum. Anayasaya göre Cumhurbaşkanının Türkiye’nin onurunu temsil etmesi gerekir. Bu mektuba yanıt vermeyerek Cumhurbaşkanı Türkiye’ye büyük bir zarar vermiştir. Bu toplumu aşağılamaktır. Bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

İktidara mektup yanıt

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün Türkiye AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı temsilcilerini partisinin genel merkezinde kabul etti. Görüşmeye, TOBB, TESK, HAK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, MEMUR-SEN, TİSK, TÜRK-İŞ, TZOB, Türkiye Emekliler Derneği temsilcileri katıldı.

‘FETİH BİTTİ'
Kılıçdaroğlu’nun toplantıda “Biz Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sokmayın’ dedik. Ama iktidar dinlemedi. Bugün 4 milyon Suriyeli varsa, Türkiye dünyada yalnızlaşmışsa bunun tek nedeni yanlış dış politikadır” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun Suriye harekâtını fetih olarak nitelendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek “Bu nedenle dünya Türkiye’ye inanmadı” dediği ifade edildi.

ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatta “terör örgütü ifadesi” yerine “PYD unsuru” ifadesinin kullanıldığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu’nun, “Trump ve Putin PYD’yi terör örgütü olarak görmüyor. PYD de silahlarıyla çekiliyor. Türkiye hâlâ tehdit altında. Biz bunu sürekli gündeme getirdik. Yetişmiş diplomatları kullanmazsan Türkiye’yi hiç kimse anlamaz. Kendimizi anlatamadık. Türkiye’nin iyi yönetilmesini istiyoruz. AKP Türkiye’yi iyi yönetemiyor” dediği belirtildi.


 
‘8 YILA MAL OLDU’
İktidara Adana Mutabakatını Rusya’nın hatırlattığını söyleyen Kılıçdaroğlu’nun “Biz söyledik, bizi dinlemediler. Trump ve Putin söyleyince hemen dinlediler. Suriye ile masaya otur dedik, dinlemediler. Putin söyleyince Esad’la görüşeceğini açıkladı. Türkiye özgür iradesini kullanmadı. Esad’la en başında görüşseydik ne Rusya ne de ABD bu kadar etkili olurdu. Biz Esad’la görüşseydik her türlü şartı kabul ettirebilirdik. Şimdi Türkiye Rusya’nın şartlarını kabul etmiş oluyor. Olan Türkiye’nin 8 yılına olmuş oldu. En büyük kazancı Rusya sağladı” diye konuştuğu öğrenildi. l