SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-10-2019 22:48

Bir Başarı Daha ve Yeniden Bir Yaşama Merhaba

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gop Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı ve Başkanı Prof. Dr. Denyan Mansuroğlu ile Kalp ve Damar Cerrahisi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Destek Sistemleri Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mehmet Balkanay önderliğindeki ekip tarafından 3 gün önce övüneceğimiz başarılı bir kalp nakli daha gerçekleştirildi.

Bir Başarı Daha ve Yeniden Bir Yaşama Merhaba

 

Antalya'da midibüs ile motosikletin çarpışması sonucu hayatını kaybeden ve ailesi tarafından organları bağışlanan 18 yaşındaki Ayşe Kurnaz'ın kalbi, yaklaşık bir yıldır organ bekleyen 4 çocuk annesi 51 yaşındaki Ayşe Gültekin'e nakledilmesine karar verildi. 
28 Eylül'de 15 yaşındaki kardeşi Okay Kurnaz'ın hayatını kaybettiği kazada ağır yaralanan ve tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşin genç kızın annesi Emine Kurnaz, yetkililerle görüştükten sonra kızının organlarının bağışına onay vererek, nakil transferi başlamış oldu.
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesinde yapılacak nakil için Kalp- Damar Cerrahisi bilim dalında Dr. Öğretim üyesi Oğuz Konukoğlu  bir ekiple  Sağlık Bakanlığının helikopter ambulansıyla İstanbul'dan Antalya'ya havalandı.
Kalbi transfer için alan Oğuz hocamızın ivedi olarak hemen dönüşe geçmesiyle hastanede nakil olacak hasta ve yakınları ve tüm hastane ekibi, çalışanlar arasında büyük bir sevinç ve heyecan yaşandı.
Yaklaşık 6 saatlik nakil maratonunun sonunda Ayşegül Tekin ameliyattan başarıyla çıkarak yoğun bakım ünitesine alındı.
Antalya'dan İstanbul'a süren yolculukta kalbi getiren ekibin başında ve yanında olan  ameliyata da giren Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Konukoğlu,  yaptığı açıklama da ;
“Nakil sürecinin yaklaşık 6 saat sürdüğünü, organı bağışlayan Kurnaz ailesine, nakil yapılan Tekin ailesi ve kendi ekipleri adına çok teşekkür ederek, organ naklinin mükemmel bir sonuç başarı ve tedavi olduğunu dile getirdi ve farkındalık yaratmak amacıyla tüm medyaya ve izleyenlere 
- "Herkesin kalp bağışlamaya davet ediyorum" dedi.
Çok özel bir duygu yaşadığını dile getiren nakil olan hastanın eşi Gültekin, "Hem hüzün hem heyecan bir arada. Kalbi bağışlayandan Allah razı olsun. Herkesin kalp bağışlamasını istiyorum. Bir insanın yaşamı biterken bağışlayacağı organlarla birkaç kişinin yaşamasına vesile oluyor." ifadelerini kullandı.
Organ bağışları; bağışlanan adına yeniden doğuşları ifade ediyor, bağışlayana ise kaybettikleri canların yaşadığı hissediyaşını veriyor.
Gurur duyduğum şu dur ki; Hiç bir metayla ederi bulunmayan, değişimi olmayan insan sağlığını tedavi etmede aşırı performans gösteren sevgili hocalarımı sizler adına, insanlık adına ve sağlık tedaviciliği adına ayrı, ayrı kutluyorum…
4 ay önce benimde ameliyatımı gerçekleştiren Oğuz Konukoğlu hocamıza bir vesile ile teşekkür etmeyi ve bu konuda birkaç satır yazmayı düşünüyor iken, olağanüstü güzel bir başarıya atılan imzada büyük bir payı olduğunu görünce, benim yazacağımın sönük kalacağını düşünerek, bu nakil işlemi esnasında mesleğin ve etiğin gerektirdiği ivedilikte görevini başarıyla ifa ettiği için ayrıca çok teşekkür ediyor ve onu daima gülen gözlerinden öpüyorum.
Ve ayrıca, daima gurur duyduğum hocalarım bölüm bşkn. Denyan Mansuroğlu ve 30 yıl öncesinden Hacettepe de öğrenciyken tanıdığım değerli hocam Mehmet Balkanay emekli oluncaya kadar 66, şu an ki hesapla 100 ‘e yaklaşan nakli yapmıştır. Türkiye de ki kendi kulvarında yürüyen 3 kişiden biridir, diye kulağıma da gelmişti.
Bu sonuca varmamın ve iddia etmemin nedeni Tıp Fakültesi öğrenci başkanı ve sevdiğim çok kısa boylu Berk ile bir çay içiminde ondan duyumumdur. (pardon bu arada Berk’in boyu 2 metredir, okursa üzülmesin diye bu açıklamayı yaptım).
Nice başarılar, nice hayat kurtarıcı nakiller ve gittikçe anlamlaşarak çoğalan nice organ bağışlayıcılar diliyor, kutluyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.
Ayla Coşkun 
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniv. 
Öğretim Görev.