GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2019 00:11

Zuhal Demir: Türkiye kökenli Kürt maden işçisinin Belçika'da bakan olan kızı

Belçika'nın Flaman bölgesinde hafta başında kurulan yeni koalisyon hükümetinde Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanlığı görevine Türkiye kökenli Kürt politikacı Zuhal Demir getirildi.

Zuhal Demir: Türkiye kökenli Kürt maden işçisinin Belçika'da bakan olan kızı

 

Zuhal Demir'in, eski Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon başkanlığında kurulan hükümette görev almasına yönelik olarak Türk medyasında yapılan yayınlar, Belçika'daki gelişmelerin önüne geçti.

Zira Belçika siyaseti ve medyası daha önce yaşanan tartışmalar nedeniyle, bu konuda oldukça hassas. Türkiye'de Nisan 2017'de yapılan anayasa değişikliği referandumu döneminde Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yakın bazı medya kuruluşlarının Demir'e yönelik yayınları, Ankara ile Brüksel arasında gerginliğin atmasına neden olmuştu.

O dönemde bazı medya kuruluşlarında Demir'in, "PKK üyesi olduğu, aktif olarak teröristlere destek verdiği" iddiaları ortaya atılmıştı.

Belçika Başbakanı Charles Michel, "AKP'nin referandum kampanyası stratejisinin bir parçası" olarak nitelendirdiği bu yayınları "kışkırtıcı ve yaralayıcı bulduğunu" söylemişti.