KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-10-2019 17:51

Ruhun şad olsun DAYI.

Siyasetin kirlilikte zirve yaptığı, Sayıştay raporlarında yolsuzluğun ve hırsızlığın çok net belirtilmesine rağmen savcıların gözlerini yumup kulaklarını tıkadığı bir dönemde insanın içi acırken yüreği kanarken yazı yazmak kolay olmuyor.

Ruhun şad olsun DAYI.

 İşte bu yolsuzluklara, hırsızlıklara ve haksızlıklara ömür boyu direnen bir sanatçımızdan söz etmek istedim bu pazar.
Bu topraklar nice şairler, aşıklar, halk ozanları, yazarlar ve büyük sanatçılar doğurmuştur tarih boyunca. Onlardan güçlülere yalakalık yapanların adları silinip gitmiş, halkın sorunlarını, dertlerini dile getirenler ölümsüzleşmiştir işte bunlardan birinin hatırasına saygıyla ölümünün 3. yılında yaşamına kısaca dokunmak istedim.
Tuncel Kurtiz

1936 da İzmit'te doğdu.
Babası Selanik doğumlu bir bürokrat/kaymakam, annesi ise öğretmendi.
Kısa bir süre hukuk fakültesinde,filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ama hiçbirinden mezun olmadı.
Hayata hep toplumcu ve paylaşımcı pencereden baktı.
İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oynadı. Sinema filmlerinde de rol aldı.
Yılmaz Güney'in Sürü fiminde oynadığı rol ile zirveye çıktı.
Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynayan Kurtiz, 2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırdı. Ezel adlı dizide Ramiz karakteriyle tanınırlığı arttı.

Şehri bırakıp Kaz Dağları eteklerindeki Çamlıbel Köyü'ne yerleşti.
Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.
Ödüllerini internetten kolayca görebiliriz.
Diğer yurtsever aydınlar gibi oyunları yasaklandı acı çektirildi, kısaca halkın yanında olmanın bedelini ödedi.
12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Yılmaz Güney'in ölümüyle memleketine küsüp yurtdışında yaşamaya başladı.Dışarı gidişi, dönemeyip yasaklar uzun hikayedir.
İsveç, ABD ve Almanya'da tiyatro kariyerini başarıyla sürdüren, yabancı tiyatro ve sinema projelerinde yer alarak yeteneğini ispatlayan sanatçı Türkiye 'ye 90'larda tekrar döndü. Yeşilçam'ın eski solcusu olarak bilinen yapımcı, yönetmen ve oyuncularıyla ilişkilerini sürdürdü. Çok güzel şiir okur ve Türkçeyi anlamlı cümlelerle süslerdi. Küçük yaşta şeyh Bedrettin Destanını içselleştirerek okumuştu. Varlık yayınlarını sever ve okurdu.
Aramızdan bir yıldız gibi kaydı, ama unutulmadı.
Ruhun şad olsun DAYI.
Av. Yalçın TURA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA