SİYASET
Giriş Tarihi : 02-10-2019 01:28   Güncelleme : 02-10-2019 01:29

CHP’de Siyaset tacirleri harekete geçti

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 37. Olağan Kurultay takvimi belirlendi. Takvimin 8 Kasım'da başlayacak haberi ile CHP örgütlerinde bir hareketlenme görülmeye başladı

CHP’de Siyaset tacirleri harekete geçti

.
•    8 Kasım -1 Aralık 2019 tarihlerinde mahalle delegeleri seçimi; 
•    14 Aralık 2019 – 27 Ocak 2020 tarihleri arasında ilçe kongreleri; 
•    3 Şubat 2020 – 2 Mart 2020 tarihleri arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek.
 Parti tüzüğüne göre il kongrelerinin bitmesinin üzerinden 45 gün geçtikten sonra kurultay gerçekleştirilecek. Buna göre CHP’nin 37. Olağan Kurultayı en erken 18 Nisan 2020 tarihinde yapılabilecek olması, yıllarca siyaset tacirliği yapanları harekete geçirdi.
Artık hangi ilçeye gitsek CHP üyeleri herkes kendine göre bir aday belirlemeye çalışıyor…  Kimisi genç ve eğitimli aday, kimisi de abilik yapacak, örgütü derleyip toparlayacak bir aday olmalı diyerek bazı isimler telaffuz ediyorlar.  İBB Başkanlığının kazanılmış olması ise mevcut ilçe başkanlarının adeta koltuğa yapışmışçasına tekrar aday olacaklarını söylüyor… Kısacası beyler ilçelerinde belediye başkanlığını kazanıp, kazanmadığına bakmaksızın hareket ediyorlar.
Kısacası CHP’de solculuk edebiyatı yapanlar 8 Kasım-1 Aralık 2019 tarihinde delege seçimi yapılmadan, ilçe başkan adaylarını belirledikleri gibi o isimlerle ilçe başkanlığını kazanmalarına kesin gözüyle bakarak, üyelere algı operasyonu yapıyorlar.  Katılımcı demokrasiden uzak, örgüt iradesini yok sayan bu siyaset tacirleri, lafa gelince solculuğu kimseye vermezler ama tepeden aşağı örgütlenme  “konsey örgütlenme” modelini hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bu anlayışın yıllarca tekrarlandığını, sonuç olarak özellikle yerel seçimlerde kaybedildiğinin konsey örgütlenme modelinin bir sonucu olduğunu sağduyulu CHP üyesi görüyor.
Açlığın, sefaletin, yokluk ve yoksulluğun yaşandığı, işsizliğin hat safhaya çıktığı günümüzde parti içi iktidarı almaya değil, yerel seçimleri alabilecek bir birlikteliğin oluşturulmasının şart olduğu gerçeği ile hareket etmeliyiz.  Örgütün tamamını bir araya getirerek ortak akıl ile geleceği birlikte planlayarak, belirlenen ilkeler temelinde anlaşarak adayları çıkartarak katılımcılığı ve demokrasinin uzlaşı kültürünü harekete geçirmeliyiz. Aksi halde her zaman olduğu gibi kaybeden yine biz oluruz, bize oy veren seçmenlerin kaderiyle de oynamış oluruz. 
Saygılarımla…