Advert

Ak Parti’nin 18. Yıl Raporu

17 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi kuruluşunun yıldönümünde bir rapor yayınladı. Yapılanlar "sessiz devrim" olarak nitelendirildi

Ak Parti’nin 18. Yıl Raporu
Ak Parti’nin 18. Yıl Raporu Admin

Geçtiğimiz günlerde 18. kuruluş yıldönümünü kutlayan AK Parti, bir rapor yayınladı. 17 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi kuruluşunun yıldönümünde bir rapor yayınladı. Raporda şimdiye kadar yapılanlar “Sessiz devrim” olarak nitelendirildi. 

Raporun başlıkları şöyle sıralanabilir;

Eşit Vatandaşlık – Raporda 17 yıllık süre içinde hiçbir kimseye ayrımcılık yapılmadan, mezhep, inanç ve etnik kimlik farkı gözetilmeksizin herkese eşit vatandaşlık temelinde yaklaşıldığı vurgulanıyor. Kıyafet ayrımcılığına son verildiği de bu bölümde vurgulanıyor.
Eleştiri Hakkı – İfade, düşünce özgürlüğü ve inanç hürriyeti konusundaki engellerin kaldırıldığı belirtilen raporda eleştiri amaçlı yapılan düşünce açıklamaları suç değildir anlayışının benimsendiğine vurgu yapılıyor. Artık Türkiye’de farklı dil ve lehçelerde siyasi propoganda yapıldığı belirtiliyor.
Kamu Denetçiliği – Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile vatandaşların kamu karşısındaki haksızlıklarını önleme amaçlı Kamu Denetçiliği Kurumu kurulduğunun altı çiziliyor. 
Çetelerle Mücadele – Terör örgütleri, organize suç çeteleri ile ülke çapında mücadele edildiği bir başka başlık altında belirtiliyor.
Bireysel Başvuru – Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı AKP’nin iktidarı sırasında mümkün hale geldi.
Acil Sağlık Hizmetleri – Devlet hastanelerinin acil bölümündeki hizmetler ücretsiz hale geldi, Kanser ve yoğun bakım hizmetleri de ücretsiz oldu.
Asgari Ücret – AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 184 lira olan asgari ücret 2019 yılında 2020 liraya çıktı. Ve bütün vatandaşlar için Genel Sağlık Sigortası uygulaması başlatıldı.
Darbecilerle mücadele – 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbecileriyle mücadele raporda sözü edilenler arasında yer alıyor. 

Loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500