Advert

Cumhuriyet'e Saray'dan ambargo

Gazetemiz yargı muhabiri Alican Uludağ, Yargıtay tarafından davet edildiği Adli Yıl Açılış Töreni'nde, davetiyesinin Saray tarafından iptal edildiği gerekçesiyle töreni izleyemedi.

Cumhuriyet'e Saray'dan ambargo
Cumhuriyet'e Saray'dan ambargo Admin

Gazetemizin yargı muhabiri Alican Uludağ, Yargıtay tarafından Adli Yıl Açılış Töreni'ne tarafından davet edildi. Törene katılmak için Saray'a giden Uludağ'a, "Listede 'adınız yok, içeri alamayız" denilerek törene giriş izni verilmedi.

Karara tepki gösteren Uludağ Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Yargıtay Başkanlığı, adlî yıl açılış töreni için adıma davetiye gönderdi. Sabah töreni izlemek için Saray'a gittim. Listede “adınız yok, içeri alamayız” dediler. Oysa vardı. Sordurdum; Saray, Yargıtay'ın listesinden adımı çıkarmış" ifadelerini kullandı.

 

 

Yargıtay Başkanlığı, adlî yıl açılış töreni için adıma davetiye gönderdi.

Sabah töreni izlemek için Saray'a gittim. Listede “adınız yok, içeri alamayız” dediler. Oysa vardı. Sordurdum; Saray, Yargıtay'ın listesinden adımı çıkarmış.

Yargı bağımsızlığı mı? Buraya kadar işte.

View image on Twitter
 
 
Saray'daki adli yıl açılış törenine kişisel menfaatim için gitmedim. Halkın haber alma hakkı için oradaydım. İçeri alınıp alınmamak dert değil. Fakat, bağımsız bir yargı organının kendi törenini yönetememesi, basın özgürlüğünün kısıtlanmasına seyirci kalması üzücü ve düşündürücü.

 

[Haber görseli]

ÇGD'den tepki

Çağdaş Gazeteciler Derneği de muhabirimizin alınmamasına tepki gösterdi. ÇGD'nin twitter hesabından yapılan açıklamada "Gazeteci @alicanuludag'ın Yargıtay Başkanı İsmail Cirit’in davetlisi olmasına karşın Cumhurbaşkanlığı’ndaki Adli Yıl Açılış Töreni’ne alınmamasının bir tek açıklaması var: 'Saray'ın kapılı kapılarının ardında hazırlanan sansür ve fişleme listeleri"ifadeleri kullanıldı.

Loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500