YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-06-2022 14:50

Deniz Poyraz anılıyor: Güneşin sofrasında Deniz'lerin yolundayız

Deniz Poyraz'ın katledilmesinin yıldönümünde denize karanfil bırakıldı. HDP'li Serpil Kemalbay, "Bu topraklarda çocuklarını faşizme kurban vermiş annelerin barış sesini yükselteceğiz" diye konuştu.

Deniz Poyraz anılıyor: Güneşin sofrasında Deniz'lerin yolundayız

İZMİR- Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü Binası'na yönelik 17 Haziran 2021 tarihinde Onur Gencer tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda katledilen parti üyesi Deniz Poyraz anısına anma etkinlikleri düzenleniyor.

Sabahın erken saatlerinde Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Alsancak Vapur İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar, Poyraz'ı andı. Anma etkinliğine Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz da katılırken kadınlar, katledilen Poyraz anısına denize karanfil bıraktı.

'DEVLET SALDIRISI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'

Poyraz'ın katledildiği saatte ise HDP İl Binası'nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Poyraz'ın ailesinin yanı sıra HDP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Çepni, Ayşe Acar Başaran, Gülistan Kılıç Koçyiğit  de katıldı. İl binasına, “Güneşin sofrasında Denizlerin yolundayız”, “Katillerden hesap soracağız, faşizm yenilecek biz kazanacağız” yazılı pankartlar asılan anma etkinliğinde Poyraz’ı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından etkinlikte söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, gerçekleşen saldırının bir devlet saldırısı olduğu düşündüklerini belirterek, bu tarz saldırılar ile HDP'nin tasfiye edilmek istendiğini ifade etti.Kemalbay şunları söyledi;

"Kocaman yüreği olan, dünyanın en güzel insanlarından birini örgütlü bir faşizm örgütlü bir kötülük elimizden aldı. Geçen sene bugün burada yaşadıklarımız dünyanın hiçbir yerinde gerçekleşmemiştir. Çünkü burası Türkiye'nin üçüncü büyük kenti ve parlamentoda temsil edilen üçüncü büyük partiye yönelik fütursuz bir katliam gerçekleşti. Bugüne kadar partimize ve devrimci mücadele yürütenlere, Kürt özgürlük mücadelesine yönelik pek çok saldırı oldu. Bu katliamların amacının demokratik siyaseti yok etmek, halkın iradesini yok saymak, halkın kendi kaderini tayin etme arzusunu ortadan kaldırmak ve faşist yönetimleri sürdürmek olduğunu biliyoruz. Deniz Poyraz o gün buradaydı ve yalnızdı. Tetikçi bu kapıdan elini kolunu sallayarak girdi. Biz buraya girerken şimdi de gördük partimizin etrafı devletin güvenlik güçleri ile her zaman kuşatılmış durumda. Biz bunun bir devlet saldırısı olduğunu düşünüyoruz. Bir devlet saldırısı ile Türkiye'nin umudunu bağladığı HDP tasfiye edilmeye çalışılıyor."

'DENİZ POYRAZ'A VERDİĞİMİZ BARIŞ SÖZÜNÜ YERİNE GETİRECEĞİZ'

Deniz Poyraz'ın hayallerine olan bağlılıkla barış ve özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini vurgulayan Kemalbay, "En ufak bir geri adım atmıyoruz. Korkmuyoruz, yılmıyoruz. Mücadeleye daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Deniz'e olan inancımızla, hayallerine olan bağlılığımızla mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu katliamı yapanlar partimizi her gün hedef gösterdiler. İnanıyorum ki, Türkiye'de faşist iktidarların ortadan kalkması, yürüttükleri bu kirli politikalara son verilmesi için halkımız cesaretle ve büyük bir mücadele ile elinden geleni yapacak. Onları tarihin çöplüğüne gönderecek. Bugün burada Deniz Poyraz'ın ailesi var. Onlar evlatlarını toprağa verdiler ama bir gün olsun barış demekten vazgeçmediler. Bu ülkede katliam yaparak, halkı düşmanlaştırarak yol almak isteyenler barış annelerinden çok şey öğrenmeliler. Evlatlarını toprağa vermiş aileler, Kürt halkı barış demekten bir gün bile geri durmadı. Biz Fehime annenin, Emine Şenyaşar annenin ve bu topraklarda çocuklarını faşizme kurban vermiş annelerin barış sesini yükselteceğiz. Deniz Poyraz'a verdiğimiz barış sözünü yerine getireceğiz" diye konuştu.

Kemalbay'ın konuşmasının ardından Deniz Poyraz başta olmak üzere özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Anma etkinliğinin ardından Poyraz'ın mezarı ziyaret edilmek üzere yola çıkıldı.

Anma etkinlikleri gün boyunca devam edecek.

Katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti:  Katile etkin soruşturma yok, Poyraz'ın babasına ise dava açıldı