GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 09:43

Demirtaş: Özgür basın emekçileri onurumuzdur, derhal serbest bırakılmalıdır

Diyarbakır’da 5 gündür gözaltında olan gazetecilerle dayanışma mesajı paylaşan Selahattin Demirtaş, 'Gazetecilik suç değildir' dedi.

Demirtaş: Özgür basın emekçileri onurumuzdur, derhal serbest bırakılmalıdır

Edirne Cazaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından Diyarbakır’da gözaltına alınan 20’si gazeteci 21 kişi ile dayanışma amacıyla mesaj paylaştı.

8 Haziran’dan beri gözaltında olan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ve Feynaz Koçuk’un fotoğrafını da paylaşan Demirtaş, “Gazetecilik suç değildir. Özgür basın emekçileri onurumuzdur, derhal serbest bırakılmalıdırlar” dedi.

 

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’da 8 Haziran’da evlerine ve çalıştıkları yapım şirketleri ile ajanslara yapılan baskın sonucu gözaltına alınan 20’si gazeteci 21 kişi 5 gündür Diyarbakır İl Emniyeti’nde gözaltında tutuluyor. İki defa ek gözaltı süreleri verilen gazeteciler, dün adliyeye çıkarılarak mahkeme kararıyla gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Ek gözaltı süresiyle birlikte gazeteciler, 16 Haziran’a kadar emniyette tutulabilecek. Birçoğu tekli hücrede tutulan gazetecilerin dosyalarındaki kısıtlılık kararı ise sürüyor.